Joakim Granberg
Partiledare - Ordförande
Ledamot: Kommunstyrelsen, Koncernstyrelsen - Telge AB. Stadsbyggnadsnämnden, Kommunfullmäktige och Kyrkofullmäktige. 
Ersättare i: Valberedningen & Styrgrupp för Södertälje city samverkan. Kontakt:
joakim@realistpartiet.se
Lars - Göran Jonsson
Vice ordförande i partistyrelsen
Kanslichef/kassör
Ledamot i: Styrgrupp för att utveckla företagsklimatet.
Suppleant: Telge bostäder & Hovsjö AB
Ersättare: Kommunfullmäktige, Enhörna kommundelsnämnd samt Kyrkofullmäktige.
Kontakt: lars-goran@realistpartiet.se
Ralph Anderson
Ledamot i partistyrelsen
Ledamot i: Tekniskanämnden.
Suppleant i: Telge inköp
Nämndeman-Södertälje tingsrätt
Ordförande för Seniorrådet RPO. Kontakt: ralph@realistpartiet.se
Marcus Haavisto
Ledamot i partistyrelsen
Ledamot i:
Kultur & fritidsnämnden.
Ersättare i Kommunfullmäktige samt Kyrkofullmäktige
Kontakt: marcus@realistpartiet.se
Simon Isso
2e vice ordförande partistyrelsen
Ledamot i: Kommunfullmäktige
samt Utbildningsnämnden.
Ersättare i:
Kultur & Fritidsnämnden
Kontakt:
simon@realistpartiet.se
Björn Eriksson
Ledamot i partistyrelsen
Ledamot i:
Äldreomsorgsnämnden.
Suppleant i: Tom tits
Seniorrådet - RPO. Kontakt: bjorn@realistpartiet.se
Ola Karlsson
Ledamot i partistyrelsen
Ersättare i: Hölö/Mörkö kommundelsnämnd.
Handikapprådet
Rådgivare i omsorg & LSS frågor.
Kontakt: ola@realistpartiet.se
Peter Wallin
Ledamot i partistyrelsen
Suppleant: Telge nät styrelse
Kontakt:
peter@realistpartiet.se
Harri Salminen
Ledamot i partistyrelsen
Valnämnden - ersättare
Ledamot i: Socialnämnden
harri@realistpartiet.se
Anna Furberg
Miljönämnden - Ersättare
Kontakt: anna@realistpartiet.se
Andrea Furberg
Södertälje Revisorerna
Kommunrevisionen
Kontakt: andrea@realistpartiet.se
Lill Kindgren
Ersättare i partistyrelsen
Kontakt: lill@realistpartiet.se
Patrik Hacksell
Ersättare i partistyrelsen
Rådgivare i entreprenörsfrågor.
Kontakt: patrik@realistpartiet.se

Valbara 2022

Realistpartiet kommer att ställa upp i kommunvalet 11 sept 2022
Med 25-30 namn på vår lista!
Kanske är du en av dem?
Läs om vår politik här - Politik
Håller du med oss och är sugen på att vara med och påverka!
- Kontakta då oss bums!

Medborgarnas förslagslåda!

Lämna in era geniala idéer och förslag för att förbättra vår stad. Mejla ert förslag till: info@realistpartiet.se

Realistpartiet
Paradisgränd 11
151 36 Södertälje


GPS
WGS84: N 59° 12.0468', E 17° 37.5706'
Decimal: 59.2008, 17.6262
Realistpartiets historia
Bild tagen av LT sommaren 2014 då Joakim Granberg gjorde sin 1a intervju som Partiledare - Läs artikel - Lansering av Partiet
Joakim Granberg är född och uppvuxen i Södertälje. Har arbetat inom många branscher - Livsmedel - ICA , vikarie - gymnastiklärare, försäljning, bartender, nattklubbsägare, hotellchef  samt bygg & städbolag. Även inom musik och nöjesindustrin som låtskrivare, artist och arrangör av event. Våren 2014 så beslutade Joakim sig för att starta ett lokalparti - Namnet blev Realistpartiet och blomman en gul Gerbera daisy - (släkting till solrosen).
Kärnan är Optimism med Realism i grunden.
Efter att ha förmått både Marcus Haavisto och Lars-Göran Jonsson att gå med i partiet så hårdsatsade denna trio på kommunalvalet 2014 och lyckades med hjälp av många volontärer, sponsorer och vänner att få ihop en skaplig valkampanj som resulterade i att partiet tog sitt 1a mandat i Södertäljes högsta beslutande församling - Kommunfullmäktige.
2017 & 2021 tog vi oss in i Kyrkofullmäktige och har nu 1 mandat + 2 ersättare i vår kyrka och pastorat.
2018 i kommunvalet så närapå dubblade vi, till 1641 röster och 2 mandat! - Med nu totalt 28 förtroendeuppdrag - Se alla här
Målet är givet i valet 2022 - Dubbla igen minst!
Samla så pass många röster att man måste lyssna mer på oss -
Folket här i staden! - Ert enda lokalparti!
Din stad - Du bestämmer! - DU BEHÖVS!

Bildarkiv - Blandat

loading...

Realistpartiets Patent & Registreringsbevis - Ensamrätt till vårt namn i Sverige!

REALISTPARTIET